Större än en upplevelse

Om Granö Beckasin

Större än en upplevelse

Granö Beckasin AB är en destination och hotell i Västerbottens inland. Vårt uttalande mål och syfte är att vår bygd ska växa och frodas. Man kan säga att vi jobbar för en tillväxt som kan mätas i antalet invånare och entreprenörer i vår bygd snarare än i kronor.

För oss har detta varit syftet från dag ett.

Skola

Vi är några goda vänner från byn Granö som äger Granö Beckasin. Vi startade företaget 2005 för att många flyttade från byn, och för att byskolan hotades att läggas ned. Vårt driv var att rädda kvar skolan, skapa arbetstillfällen, hopp, entusiasm och stolthet igen.

Ekologisk destination

När vi startade företaget bestämde vi oss för att skapa en ekologisk destination för naturturism som öppnar människors sinnen. En destination som är eco premium – som håller hög kvalité och är ekologisk.

Paddla kanot på hösten

Vi ville dela med oss av det vi har här i Granö och ge människor från hela världen möjlighet att uppleva det fina och det vackra med skogen, älven, de vilda djuren. Lugnet, tystnaden och friden. Det speciella med de åtta årstiderna vi har här i norra Sverige. Den goda maten vi äter. De frilufts-aktiviteter och den livsstil som präglar våra liv.

Vår önskan var också ge möjligheter för de människor som bor här i bygden genom att skapa fler arbetstillfällen, hjälpa igång nya företag och bygga starka nätverk. Allt detta utan att skada platsen som vi finns på, den lilla byn Granö.

Hur det blev

Idag finns byskolan fortfarande kvar. Granö och byarna runtomkring har blivit en inflyttningsbygd. Småföretagandet blomstrar i vår bygd och många hus renoveras och fixas. Vi samarbetar med bönder, odlare, jägare, bagare och hantverkare i bygden. Vi fortsätter att skapa arbetstillfällen och att utgöra en mötesplats för nätverk och företagare.

När du väljer att komma till oss några dagar och ta del av vår norrländska livsstil, så gör du skillnad. Ett besök hos oss är en upplevelse. Men det är större än en upplevelse.

Vårt namn

När vi startade hämtade vi inspiration från en man från vår by, Jan-Erik Sjöblom. Han var en naturälskare och konservator med en enorm samling av uppstoppade fåglar. Vår idé var att öppna ett fågelmuseum. Av olika skäl blev detta aldrig möjligt. Men minnet av Jan-Erik lever kvar med vårt namn, Granö Beckasin. Enkelbeckasinen var hans favoritfågel.

Läs mer om vår historia och vårt tänk kring hållbarhet

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. Mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng