Vi på Granö Beckasin har alltid jobbat för långsiktig hållbarhet och lokal tillväxt. Det innebär att vår restaurang och köksmästare Michael Bonta, som tar emot gäster från hela världen, samarbetar med lokala matproducenter, odlare, bönder, plockare och jägare. Det kan vara allt från kalvkött från djur som betar inom synhåll vid Umeälven till hjortron som plockats på myrarna. Det kan vara viltkött från skogarna våra gäster vandrar i och rabarber som odlats av någon i personalen.
Medaljregn på SM i Mathantverk
Vi har också den stora lyckan att verka i en bygd med massor av fantastisk förädling av råvaror. I mitten av oktober 2025 avgjordes SM i Mathantverk, och flera av våra samarbetspartners belönades med medaljer. Västerbotten vann flest medaljer under SM i Mathantverk. Vi är inte förvånade!
Granö Gårdsbageri, vårt lokala surdegsbageri och leverantör av frukostbröd och diverse godsaker, belönades med GULD för sitt bröd ”Granö” och BRONS för sin kanelbulle.
Tegsnäsets Musteri, vars produkter alltid finns hos oss, belönades med GULD för sin ”Rehn Svartvinbärs nektar” och SILVER för ”Rehn Rabarber nektar” samt ”Rehn Kombucha Lingon”.
Svedjan Ost, som också är en av våra leverantörer, belönades med BRONS för ostarna Rustik och Kågedalen, samt GULD för både Svedjan Kaffeost och Tarsmyran hårdost och Svedjan Gårdsost. Deras stekost Löpeld fick dessutom SILVER.
Nästa gång du besöker oss, fråga gärna om råvaror och prova drycker från våra grannar.


